• Cultura nu înseamna sa citesti mult,
  • nici sa stii multe; înseamna sa cunosti mult.
  • Fernando Pessoa

StudentFest 2015: zece zile de CONFLICT… dedicate creaţiei

Publicat de Pagini de Cultura 7 Mai 2015

Conflictul dintre generații, conflictul dintre culturi, conflicte familiale, conflicte naționale, conflicte interpersonale, interetnice sau internaționale sunt toate prezente în viața noastra cotidiana. În 2015 StudentFest vrea să tragă un semnal de alarmă asupra conflictelor în general, îndemnând transpunerea acestora doar în artă, fapt pentru care a lansat tema CONFLICT ca idee de pornire pentru fiecare dintre secțiunile festivalului.

StudentFest se va desfășura anul acesta în perioada 7-16 mai, cea de-a 24-a ediție fiind structurată în 15 secțiuni: Arhitectură, Arte stradale, Arte video, Ceramică, Dans, Design Vestimentar, Experimentarium, Fotografie, Grafică, Literatură, Muzică, Pictură, Publicitate, Sculptură și Teatru.

Festivalul se va întinde pe o perioadă de 10 zile, primele 7 fiind dedicate unor ateliere intensive de creație unde participanții vor avea ocazia să-și dezvolte spiritul artistic și abilitățile sub îndrumarea unor profesioniști în domeniu și artiști consacrați, ultimele zile fiind destinate promovării acestor creații. Astfel, în urma celor 7 zile de ateliere vor rezulta expoziții, happeninguri, piese de teatru și concerte, toate expuse publicului larg.

Mai mult, pe parcursul întregului festival vor fi organizate expoziții, happeninguri, conferințe, dezbateri, piese de teatru sau concerte susținute atât de artiști tineri, cât și de cei consacrați, publicul timișorean și bucurându-se de evenimente diverse, de calitate.

Program General StudentFest 2015: CONFLICT

Joi, 7 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor, în holul Universității de Vest

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în Curtea Facultății de Arte și Design,cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

10:00 Arhitectură: FABRICăm spațiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sârbe din Piața Traian, cu Asociația Transformatori

12:00 Sculptură: Ciuperca în Curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriela Ursu

16:00 Sculptură: „Lecturi obligatorii” în Curtea Facultății de Arte și Design, cu Claudiu Cobilanschi și surprizele

16:30 Deschiderea StudentFest 2015: CONFLICT în Aula Magna „Ioan Curea” a Universității de Vest din Timișoara

19:00 Teatru: Revizorul la Casa Studenților – Sala Thespis, cu Răzvan Ciocoi, Andrei Zgabaia, Oana Tudoran, Ramona Bodoi, Cristian Busuioc, Paul Balaj, Marina Faitinschi, Jaqueline Bugilan, Horia Bite, Raoul Horn, Alexandru Chilom, Ilior Sparar

20:00 Dans: Workshop de hip-hop în sala de dans Magnum, cu Irksousi Mohamed

20:00 Muzică: Concert Blues în El Che, cu Soul Serenade, Big Time Band și Jeanov

20:30 Teatru: Măicuța Maria Ignatius vă explică totul la Casa Studenților – Sala Thespis, cu Moni Karman, Diana Velescu, Alexandra Măcean, Lăcrimioara Petricescu, Flavius Hudișteanu și Ionel Mărginean

Vineri, 8 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor în holul Universității de Vest

08:00 Ceramică: Cabina de spovedit în curtea Facultății de Arte și Design, cu Nicolas Leș

10:00 Arhitectură: FABRICăm spațiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sârbe din Piața Traian, cu Asociația Transformatori

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în curtea Facultăți de Arte și Design, cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

12:00 Sculptură: Ciuperca în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriela Ursu

12:00 Sculptură: Workshop Arhitectură experimentală în curtea Facultății de Arte și Design, cu Ana Maria Șerban și Michael Wieczorek

14:00 Sculptură: Conferință „Cu și despre artă” cu Ioana Ciocan

17:00 Sculptură: Workshop Armurărie în curtea Facultății de Arte și Design, cu Dan Daniel și Rareș  Moldovan

18:00 Muzică: Concert de muzică populară și expoziție de costume tradiționale în Amfiteatrul Centrului de Artă și Cultură

19:00 Teatru: One woman show: noi două, noi doi și ea în Casa Studenților – sala Thespis, cu Claudia Moroșanu

20:00 Muzică: Concert punk &ska-punk în Club Daos, cu Ska-nk, Garagatze și Just Another Life

20:00 Teatru: Handmaid’s tale în Casa Studenților – Sala Festivă

21:00 Sculptură: Vatra și Țestul în curtea Facultății de Arte și Design, cu Radu Cristuinea

21:30 Dans: Dance vs Fire, în Piața Operei, cu Andrada Lascău

22:00 Sculptură: Sportul Întunericului în sala de sport a Facultății de Arte și Design, cu Daniel Dan, Eugen Țibuleac și Rareș Moldovan

Sâmbătă, 9 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor în holul Universității de Vest

08:00 Ceramică: Cabina de spovedit în curtea Facultății de Arte și Design, cu Nicolas Leș

10:00 Arhitectură: FABRICăm spațiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sârbe din Piața Traian, cu Asociația Transformatori

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în curtea Facultății de Arte și Design, cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

12:00 Sculptură: Ciuperca în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriela Ursu

12:00 Sculptură: Workshop Arhitectură Experimentală în curtea Facultății de Arte și Design, cu Ana Maria Șerban și Michael Wieczorek

14:00 Sculptură: Workshop Dark Design în Curtea Facultății de Arte și Design, cu Matei Lucian

17:00 Grafică: Discuții libere despre domeniul public la TamTam, cu Duo-ul artistic Monotremu

17:00 Sculptură: Workshop Armurărie în curtea Facultății de Arte și Design, cu Daniel Dan și Rareș Moldovan

19:00 Literatură: Generații Pavel Dan: Conflict sau/șicontinuitate? Lansarea antologiei „Cuprins sau un fel de imperiu”, Moderator: Marcel Tolcea, Invitați: Eugen Bunaru, Simona Constantinovici, Ion Bogdan Lefter, Viorel Marineasa, Daniel Vighi, Adrian Bodnaru, Rodica Bărbat, Mircea Mihăieș, Cornel Ungureanu, Șerban Foarță, Alexandru Ruja, Ana Pușcașu, Moni Stănilă, Alexandru Vakulovski, Alexandru Potcoavă

19:00 Teatru: One woman show – Paricidul în Casa Studenților-Sala Thespis, cu Cristina Varga

20:00 Muzică: Concert Metal în Club Daos, cu Krepuskul, The Hourglass, Damage Case, Crimena Crossbone și Tenebros

20:30 Teatru: One man show – Hamletule în Casa Studenților – Sala Thespis, cu Denis Stancsuy

22:00 Sculptură: Sportul Întunericului în sala de sport a Facultății de Arte și Design, cu Dan Daniel, Eugen Țibuleac și Rareș Moldovan

Duminică, 10 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor, în holul Universității de Vest

08:00 Ceramică: Cabina de spovedit, în curtea Facultății de Arte și Design, cu Nicolas Leș

10:00 Arhitectură: FABRICăm spațiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sârbe din Piața Traian, cu Asociația Transformatori

10:00 Arte Video: proiecție scurtmetraje + expoziție „Istoria filmului” în holul principal al Universității de Vest

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în Curtea Facultății de Arte și Design, cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

11:00 Grafică: Atelierul de intervenții în spații publice la TamTam, cu Monotremu

12:00 Sculptură: Ciuperca în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriela Ursu

12:00 Sculptură: Curățenia de primăvară la Atelierul Modelaj, cu Biserica Arad

12:00 Sculptură: Workshop Arhitectură Experimentală în curtea Facultății de Arte și Design, cu Ana Maria Șerban și Michael Wieczorek

14:00 Pictură: Conferință „Collecting Contemporary Art sauDe ce să colecționezi arta contemporană?” în Mansarda Facultății de Arte și Design, cu Andrei Jecza și Ovidiu Șandor

17:00 Pictură: „Trei galerii. Despre expoziții, artă și scenă de artă” în mansarda Facultății de Arte și Design, cu Sorin Neamțu, Daria Dumitrescu și Andrei Jecza

17:00 Sculptură: Workshop Armurărie în curtea Facultății de Arte și Design, cu Daniel Dan și Rareș Moldovan

18:00 Literatură: „Conflictul altora, conflictul nostru”, lansarea volumului „Bosnia. Partaj” în Dada Café, cu Miruna Vlada, Ion Bogdan Lefter și Tudor Crețu

19:00 Teatru: Adevărata poveste a Scufiței Roșii în Casa Studenților – Sala Thespis, cu George Bunescu, Rebecca Ghiebaura, Andreea Olteanu, Cătălin Grozav, Nicu Milena, Bogdan Valran și Alexandra Mecean

20:00 Teatru: Monoloagele vaginului în Casa Studenților – Sala Thespis, cu Moni Karman, Ana-Macrina Codrea și Oana Petrescu

21:00 Muzică: Concert Reggae în El Che, cu One Lion, Megga Dillah și Serious Dub

22:00 Sculptură: Sportul Întunericului în sala de sport a Facultății de Arte și Design, cu Daniel Dan, Eugen Țibuleac și Rareș Moldovan

Luni, 11 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor, în holul Universității de Vest

08:00 Ceramică: Cabina de spovedit în curtea Facultății de Arte și Design cu Nicolas Leș

10:00 Arhitectură: FABRICăm spațiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sârbe din Piața Traian cu Asociația Transformatori

10:00 Arhitectură: Expoziție Concurs „FABRICăm Piața Traian” în Piața Traian

10:00 Arhitectură: Workshop „FABRICăm Piața Traian” în Piața Traian, cu arh. Oana Coarfă (Republic of Architects, „asociația cu a mic”) și arh. Marius Miclăuș (Studio Arhaeus)

10:00 Arte Video: proiecție scurtmetraje + expoziție „Istoria filmului” în holul principal al Universității de Vest

10:00 Sculptură: Cazanele Încinse ale Porții de Gheață – Bandă Desenată Monumentală în curtea Facultății de Arte și Design, cu Akira (Crisitan) și Nae

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în curtea Facultății de Arte și Design, cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

12:00 Sculptură: Ciuperca în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriela Ursu

12:00 Sculptură: Curățenia de primăvară la Atelierul Modelaj, cu Biserica Arad

12:00 Sculptură: Workshop Arhitectură Experimentală în curtea Facultății de Arte și Design, cu Ana Maria Șerban și Michael Wieczorek

15:00 Dans: workshop de hip-hop în sala de dans Magnum, cu Irksousi Mohamed

15:00 Experimentarium: Conferință „Experiment artistic vs Experiment științific” în clădirea Experimentarium, cu Gabriel Kelemen

16:30 Dans: Electro Dance în sala de dans Magnum, cu Blau Matthaus

17:00 Sculptură: Workshop Armurărie în curtea Facultății de Arte și Design, cu Daniel Dan și Rareș Moldovan

18:00 Literatură: Maraton de poezie și muzică în mansarda Facultății de Arte și Design, moderator: Ion Bogdan Lefter, invitați: Radu Vancu, Ștefan Baghiu, Ștefan Manasia, Ana Pușcașu, Claudiu Komartin, Sorin Despot, Roxana Diaconescu, Alexandru Potcoavă, Nicoleta Papp, Miruna Vlada, Călin Neacșu, Andrei Ene, Robert Șerban, Tudor Crețu, Mariana Gunță și Emil Kindlein

19:00 Teatru: Copii răi, la Casa Studenților – Sala Thespis, de Mihaela Michailov, regie Alexandru Mihăescu, cu Katia Pascariu și muzică live, Jak Neumann

19:00 Teatru: Spectacol Mihaela Lichiardopol la Casa Studenților – Sala Thespis

19:00 Teatru: Spectacol Ovidiu Dan la Casa Studenților – Sala Thespis

20:30 Teatru: Spectacol Teatru – Dans: Cântăreața cheală la Casa Studenților – Sala Thespis, cu Flavius Retea, Luana Lute, Iulia Țunea, Andrei Dobra, Dragoș Drondoe, Irina Breilean și Cristina Farkas

21:30 Dans: Dance vs Fire în Piața Operei, cu Andrada Lascău

22:00 Sculptură: Sportul Întunericului în sala de sport a Facultății de Arte și Design, cu Dan Daniel, Eugen Țibuleac și Rareș Moldovan

Marți, 12 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor, în holul Universității de Vest

10:00 Arhitectură: Workshop „FABRICăm Piața Traian” în Piața Traian, cu arh. Oana Coarfă (Republic of Architects, „asociația cu a mic”) și arh. Marius Miclăuș (Studio Archaeus)

10:00 Arhitectură: FABRICăm spațiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sârbe din Piața Traian cu Asociația Transformatori

10:00 Arte Video: Expoziție „Istoria filmului” în holul principal al Universității de Vest

10:00 Sculptură: Cazanele Încinse ale Porții de Gheață – Bandă Desenată Monumentală în curtea Facultății de Arte și Design, cu Akira (Crisitan) și Nae

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în curtea Facultății de Arte și Design, cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

11:00 Arte Stradale: „Before I die…” wall pe Aleea Studenților

12:00 Sculptură: Ciuperca în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriela Ursu

12:00 Sculptură: Curățenia de primăvară la Atelierul Modelaj, cu Biserica Arad

12:00 Sculptură: Workshop ArhitecturăExperimentală în curtea Facultății de Arte și Design, cu Ana Maria Șerban și Michael Wieczorek

15:00 Experimentarium: Experimente științifice în clădirea Experimentarium, cu Ioan Damian

17:00 Sculptură: Workshop Armurărie în curtea Facultății de Arte și Design, cu Daniel Dan și Rareș Moldovan

18:00 Dans: Electro Dance în sala de dans Magnum, cu Blau Matthaus

18:00 Literatură: 100 de minute în companía anticipației la Cartea de Nisip, cu Ciprian Baciu, Alexandru Maniu și Cristian Vicol

18:00 Teatru: Oneman show – Hand Made la Casa Studenților – Sala Thespis, cu Constantin Podu

19:00 Teatru: Mălăieș în călcăieș la Casa Studenților – Sala Thespis, cu Ioana Corban, Loredana Cosovanu, Andreea Spătaru, Tiberiu Enache, Alex Iurașcu, George Coco și Daniel Chirilă.

20:00 Muzică: Concert hip-hop & party în Club Daos, cu Echo, Fentăm Terra, Lil’ X & Zmarty, Swyzz & Tyrin, Abel Cain & 3Fun, Dax, DJ Kuky & Happy Flow (Subsound Kru), Elarith (Freenetik Kru) și  Mi-Tzu (Freenetik Kru)

21:30 Arte Video: proiecție film Love Building pe Vaporul Cafenelei d’Arc

22:00 Publicitate: Noaptea Albă a Reclamelor în Sala Vega

22:00 Sculptură: Sportul Întunericului în sala de sport a Facultății de Arte și Design cu Dan Daniel, Eugen Țibuleac și Rareș Moldovan

Miercuri, 13 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor, în holul Universității de Vest

10:00 Arhitectură: FABRICăm spațiu creativ pe triunghiul verde din spatele Bisericii Ortodoxe Sârbe din Piața Traian cu Asociația Transformatori

10:00 Arhitectură: Workshop „FABRICăm Piața Traian” în Piața Traian, cu arh. Oana Coarfă (Republic of Architects, „asociația cu a mic”) și arh. Marius Miclăuș (Studio Archaeus)

10:00 Publicitate: Evenimentul „Altfel” în curtea Facultății de Arte și Design, cu Diana Ghiba

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în curtea Facultății de Arte și Design, cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

11:00 Arte Stradale: „Tramvai Remake” pe bulevardul Dâmbovița – Depoul RATT, cu EASY, WIZE, Chill, Skeny-Boy și ESAR

12:00 Sculptură: Ciuperca în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriela Ursu

12:00 Sculptură: Workshop Arhitectură Experimentală în curtea Facultății de Arte și Design, cu Ana Maria Șerban și Michael Wieczorek

14:00 Experimentarium: Make revolution, not war în mansarda Facultății de Arte și Design, cu Dan Raul Pintea

16:00 Experimentarium: Performance „Timișoara” în curtea Facultății de Arte și Design, cu Dan Raul Pintea

17:00 Sculptură: Workshop Armurărie în curtea Facultății de Arte și Design cu Daniel Dan și Rareș Moldovan

19:00 Muzică: Concert de muzică de cameră în sala Orpheum a Facultății de Muzică

19:00 Teatru: One Man Show: Colateral Oedip la Casa Studenților – Sala Thespis cu Cristian Iorga

20:00 Arhitectură: Conferință – Inițiative pentru îmbunătățirea mediului urban în Mansarda Bastionului Theresia, cu Asociația Transformatori

20:00 Experimentarium: Proiecție film „Muzică experimentală” în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriel Kelemen

20:00 Muzică: Concert folk/acustic în El Che cu Marion Krautner, Bogdan Racz, Mihai Nistor și Cocktail Acoustic

20:30 Arte Video: Filmulețe motivaționale în Filarmonică, sala Capitol cu Bogdan Romanică

20:30 Teatru: Textul, înainte de toate la Casa Studenților – Sala Thespis cu Sebastian Vălcea, Cristi Dionise, Rareș Zimbran, Raluca Grumăzescu și Claudia Drăgan

22:00 Sculptură: Sportul Întunericului în sala de sport a Facultății de Arte și Design, cu Dan Daniel, Eugen Țibuleac și Rareș Moldovan

22:30 Arte Video: Reclametraje la Filarmonica Banatul, sala Capitol

22:30 Publicitate: Seara de reclame la Filarmonica Banatul, Sala Capitol

Joi, 14 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor, în holul Universității de Vest

10:00 Arhitectură: Workshop „FABRICăm Piața Traian” în Piața Traian, cu arh. Oana Coarfă (Republic of Architects, „asociația cu a mic”) și arh. Marius Miclăuș (Studio Archaeus)

10:00 Publicitate: Evenimentul„Altfel” în Ambasada, cu Diana Ghiba

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în curtea Facultății de Arte și Design, cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

11:00 Arte Stradale: „Tramvai Remake” pe bulevardul Dâmbovița – Depoul RATT, cu EASY, WIZE, Chill, Skeny-Boy și ESAR

11:00 Teatru: Workshop deschis: atelier de mișcare scenică la Casa Studenților – Sala Balet cu Mădălina Ghițescu Petre

11:00 Teatru: Workshop deschis: dezvoltare personală prin antrenamentul teatral la Casa Studenților – Sala 103, cu Cristian Iorga

12:00 Sculptură: Ciuperca în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriela Ursu

14:00 Sculptură: Conferința Corpul – element principal în construcția unui performance la mansarda Facultății de Arte și Design cu Cosmin Paulescu

15:00 Experimentarium: Experimente chimice în curtea Facultății de Arte și Design cu Horațiu Moldovan

15:00 Literatură: Atelier de creație poetică la Cărturești Mercy, cu Simona Popescu

16:00 Dans: Zumba Fitness Masterclass în curtea Facultății de Arte și Design, cu Andreea Petrea

18:00 Muzică: Concert indie – alternative – rock în curtea Facultății de Arte și Design, cu We Singing Colors, The Case, Sonatic, Flare, A. L. L. Friends Band și The Travellers

18:00 Literatură: Expoziție de poezie „Distopia poetică” și concert în Cuib d’Arte cu Claudiu Komartin, Sorin Despot, membrii cenaclului Pavel Dan, participanți, Irina Nica și David Rogojan

19:00 Grafică: Conferința Practică artistică personală cu Dan Perjovschi, în Mansarda Facultății de Arte și Design

19:00 Experimentarium: Performance „Dragoste” în curtea Facultății de Arte și Design, cu Dan Raul Pintea

19:00 Teatru: Farsa jupânului Pathelin la Casa Studenților – Sala Thespis, cu Iulian Carabulea, Cristina Varga, Jasmina Mitrici, Dragoș Lupau, Diana Melinda Stampar, Lorena Struescu, Olivera Iovanovici, Alexandru Olariu, Simion Caragia, Ștefan Birce

22:00 Sculptură: Sportul Întunericului în sala de sport a Facultății de Arte și Design cu Dan Daniel, Eugen Țibuleac și Rareș Moldovan

Vineri, 15 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor, în holul Universității de Vest

10:00 Arhitectură: Workshop „FABRICăm Piața Traian” în Piața Traian, cu arh. Oana Coarfă (Republic of Architects, „asociația cu a mic”) și arh. Marius Miclăuș (Studio Archaeus))

10:00 Pictură: Atelier liber în curtea Facultății de Arte și Design

10:00 Sculptură: LandArt – Cuiburi în curtea Facultății de Arte și Design cu Eugen Țibuleac și Ilie Duță

11:30 Literatură: Demnitatea scriitorilor în comunism și postcomunism în Aula BCUT cu Simona Popescu, Petru Ilieșu, Bogdan Munteanu și Alexandru Potcoavă

14:00 Grafică: Conferință „Timp alternativ / perspective conflictuale recente” în mansarda Facultății de Arte și Design, cu Ciprian Ciuclea

15:00 Experimentarium: Experiment Antagonic RGB în curtea Facultății de Arte și Design, cu Gabriel Kelemen

15:00 Literatură: Atelier de proză la Cărturești Mercy, cu Simona Popescu

16:00 Dans: Final show StudentFest Conflict în curtea Facultății de Arte și Design

16:00 Publicitate: Atelierul Creativ în Curtea Facultății de Arte

17:00 Pictură: Performance Pictură în curtea Facultății de Arte și Design, cu Ștefania Crișan și Andreea Medar

17:00 Muzică: Concert alternative & progressive rock în curtea Facultății de Arte și Design, cu Luna Amară, Razna, Mercedes Band, Mindspeak, FronT și B. E. A. R.

19:00 Teatru: Spectacol Teatru – Dans: Hyppolitos la Casa Studenților – Sala Festivă cu Iulian Carabulea, Cristina Varga, Jasmina Mitrici, Dragoș Lupau, Diana Melinda Stampar, Lorena Struescu, Olivera Iovanovici, Alexandru Olariu, Simion Caragia, Ștefan Birce

Sâmbătă, 16 mai

08:00 Fotografie: Expoziția Artiștilor în holul Universității de Vest

10:00 Arhitectură: Workshop „FABRICăm Piața Traian” în Piața Traian, cu arh. Oana Coarfă (Republic of Architects, „asociația cu a mic”) și arh. Marius Miclăuș (Studio Archaeus)

10:00 Pictură: Performance pictură în curtea Facultății de Arte și Design cu Ștefania Crișan și Andreea Medar

11:00 Pictură: Atelier liber în curtea Facultății de Arte și Design

13:00 Prezentare „Artist vs Galerist” în curtea Facultății de Arte și Design cu Mihai Zgondoiu

14:00 Fotografie: Expoziția Participanților în curtea Facultății de Arte și Design

15:00 Prezentare „Instalații și creații vizuale” în curtea Facultății de Arte și Design cu Mihai Zgondoiu

16:00 Publicitate: Atelierul Creativ în Curtea Facultății de Arte

16:00 Experimentarium: Gold & Silver Acoustic Sonicity în curtea Facultății de Arte și Design cu Gabriel Kelemen

17:00 Design Vestimentar: Conferință cu și despre modă cu Cezar Ionașcu

18:00 Arhitectură: Conferință: Descentralizarea și participarea publică în reconfigurarea imaginii urbane ca promotori ai dezvoltării locale – provocări și oportunități în Piața Traian, moderator: Rudolf Gräf, invitați: Dan Diaconu, Ciprian Cădariu, Vlad Gaivoronschi, Oana Coarfă, Alex Boguș, Mihai Danciu și Gaiță Loredana.

18:30 Muzică: Concertul participanților înscriși la atelierul de trupe și lansare de album Robin and the Backstabbers în curtea Facultății de Arte și Design

18:30 Design Vestimentar: Prezentare de modă în mansarda Facultății de Arte și Design

19:00 Teatru: Spectacol participanți StudentFest 2015 la Casa Studenților – sala Thespis

Experiment teatral în PREMIERĂ la Teatrul Maghiar: Forbidden Books

Spectacolul încearcă să descifreze care au fost influențele culturale importante pentru „mileniali”, în contextul exploziei lumii digitale.

Once Upon a Time in Romania – Filme versus corupţie

Intră în concurs! Îţi poţi înscrie clipul video în competiţia de scurtmetraje până pe 1 decembrie 2017.

Un maestru al realismului fantastic la Muzeul de Artă Timişoara

Curatorii expoziţiei propun publicului Muzeului de Artă Timişoara un parcurs prin vasta operă a lui Tudor Banuş.

Festivalul de Teatru Clasic de la Arad spune… poveşti

Iubitorii de teatru sunt aşteptaţi să descopere poveştile celor 10 zile de Festival la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad.

#plaiX

11-13 septembrie #TimisoaratraiestePLAI

Posted by PLAI Festival on 8 Septembrie 2015